Apie asociaciją | Valdymas | Informacija leidėjams | Aktualios nuorodos | Naujienos | Nariai | Veikla | Klausimai
Bendra informacija
Kontaktai
Struktūra
Dokumentai
 
 

Naujienos

atgalAsociacijos nariai susitiko su Prezidente

2009-09-04

Rugsėjo 2 dieną nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos nariai susitiko su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite.  Susitikimas vyko istorinėje Kauno Prezidentūroje.

R.Šimukauskaitė kalba apie regioninės žiniasklaidos problemasVyksta diskusijaRugsėjo 2 dieną nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos nariai susitiko su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite.  Susitikimas vyko istorinėje Kauno Prezidentūroje. 
 Valstybės vadovė parodė nuoširdų dėmesį gausiai susirinkusiems vietinės žiniasklaidos leidėjams, redaktoriams, žurnalistams. Paprašiusi nacionalinių televizijų operatorius išjungti kameras ir mikrofonus, Dalia Grybauskaitė akcentavo, jog nebus kalbama apie jokias paslaptis, tačiau jai rūpi iš pirmųjų lūpų sužinoti apie gyvenimo realijas provincijoje, apie tai, kaip nauji ir gerokai didesni mokesčiai paveikė vietinės spaudos verslą, ar tai nekelia grėsmės žodžio laisvei ir demokratijos plėtrai.
 Susitikimo metu Prezidentė pabrėžė,  kad jau keletas metų, kaip pasitikėjimas žiniasklaida smunka, centrinė žiniasklaida vis labiau tolsta nuo žmogaus, todėl regioninės žiniasklaidos misija išlieka ta pati – “jausti iš arti kiekvieną žmogų, gebėti girdėti paprastus žmones, būti arčiausiai jų ir suvokti jų problemas - tai yra be galo svarbu valstybės demokratizavimo procesui ir pilietiškumo ugdymui. Apeliuoju į jūsų, kaip asmenybių, profesionalumą,vertybinę orientaciją, tikėdamasi, kad kiekvieną dieną prisiminsite  atsakomybę piliečiams ir taip padėsite kurti pilietinę visuomenę“. Po trumpos įžanginės kalbos Prezidentė susirinkusiuosius pakvietė atvirai aptarti vietinės žiniasklaidos misiją, dabarties problemas bei bendras galimybes regioninei žiniasklaidai stiprinti.
 Mūsų asociacijos valdybos pirmininkė R.Šimukauskaitė ir valdybos narė V. Butkuvienė kėlė visiems asociacijos nariams aktualias problemas. Diskusijos vyko dėl:  keturis  kartus padidinto PVM; nepasiteisinusios per Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą PVM kompensavimo tvarkos; pašto kainų ir problemų, kai kaimuose uždarinėjami paštai, o žmones paliekami be spaudos; valstybinių užsakymų, dedamų į tokius dienraščius ir žurnalus, kurie kaimo net nepasiekia ir kitų svarbių dalykų.
 Mūsų asociacija Prezidentei pristatė spaudos leidinių tiražo deklaravimo idėją. Visuomenės informavimo įstatyme numatytas tiražo auditas per metus rajono laikraščio redakcijai kainuotų didžiulę sumą- apie 20000 litų. Be to, iki šiol nėra nustatyta poįstatyminė tiražo audito tvarka.Tuo, dalyvaudami įvairiuose viešinimo konkursuose, nesąžiningai naudojasi kai kurie leidėjai, nesidrovinys savo tiražus nurodyti iš „lubų“. Tiražo deklaravimas būtų pigesnė ir efektyvesnė priemonė žiniaskaidos skaidrumui ir viešumui. Asociacija atkreipė Prezidentės dėmesį, kad toks racionalus pasiūlymas dūli biurokratų stalčiuose, o tuo tarpu iškyla daug problemų visuomenės informavimo paslaugų viešųjų pirkimų konkursuose tiek Savivaldybėse, tiek kitose valstybės institucijose.
 Prezidentė D. Grybauskaitė bendradarbiavimą su regionine žiniasklaida įvardino kaip vieną iš savo svarbiausių preoritetų,  ragino teikti pasiūlymus, kaip efektyviau informuoti visuomenę įtvirtinant pilietiškumo nuostatas. Valstybės vadovė, atsižvelgdama į savo galias, žadėjo atkreipti dėmesį į išsakytas problemas ir ieškoti racionalių būdų, kaip jas išspręsti, kad finansinė, ekonominė sunkmečio našta neatsilieptų spaudos nepriklausomybei, leidinių kokybei, o tuo pačiu demokratiniams procesams šalyje.

atgal

Aktualijos

Visuomenės informavimo etikos asociacija kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinėje teisės sistemoje
2020-05-29

 Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą, nurodantį, kad ,,viešosios informacijos rengėjų ar skleidėjų organizacijų ir Visuomenės informavimo etikos asociacijos narių atstovų susirinkime priimtas Visuomenės informavimo etikos kodeksas, kuris pagal nustatomų elgesio taisyklių pobūdį atitinka norminio teisės akto požymius, yra priimtas vykdant viešojo administravimo funkcijas“. LVAT nusprendė, jog Kodeksas yra Teisės aktų registro objektas, todėl, nors Kodeksas buvo viešai paskelbtas, išplėstinės teisėjų kolegijos vertinimu, Asociacijos nurodytas Kodekso paskelbimas negali būti pripažintas oficialiu šio norminio teisės akto paskelbimu, nes toks Kodekso paskelbimas neatitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo normų, reguliuojančių teisės aktų paskelbimo ir įsigaliojimo tvarką (LVAT 2020-05-13 sprendimas administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020).

Visuomenės informavimo etikos asociacija dėl Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo gegužės 13 d. sprendime pateiktų išaiškinimų ir šių išaiškinimų teisiniu pagrindu esančių įstatymų normų nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Asociacijai kilo abejonių, ar galiojantis teisinis reguliavimas nesukuria prielaidų ignoruoti esminius viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos principus.

Visuomenės informavimo etikos kodeksas yra viešosios informacijos rengėjų profesinę etiką reglamentuojantis dokumentas, kurio priėmimo tvarka yra apibrėžta Visuomenės informavimo įstatyme. Kodeksą tvirtina, keičia ir pildo viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų organizacijos, nedalyvaujant nė vienai valstybės institucijai. Laikantis Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų Kodekso projektas buvo svarstomas beveik metus ir 2016 metų vasario 29 dieną Kodeksą patvirtino tuo metu veikusios viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų organizacijos.

Asociacijos narių nuomone, Kodeksas yra profesinės bendruomenės etiško elgesio normų rinkinys, kurio statusas negali būti sutapatinamas su valstybės (vykdomosios valdžios) institucijų priimamais norminiais aktais. Kreipdamasi į Konstitucinį Teismą, Asociacija sieks teisinio aiškumo dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinės teisės sistemoje.

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ETIKOS ASOCIACIJA

© 2006, . Visos teisės saugomos.