Apie asociaciją | Valdymas | Informacija leidėjams | Aktualios nuorodos | Naujienos | Nariai | Veikla | Klausimai
Bendra informacija
Kontaktai
Struktūra
Dokumentai
 
 

Naujienos

Vėsuokiu yr, vėsuokiu rek

2015-06-01

   Aną dieną per radiją vienos žiniasklaidos grupės vienas redaktorių šnekėjo maždaug taip: rajonų spauda iš valdžios gaunanti daug pinigų, o tai negerai, nes ta spauda jau kaip ir mirusi, na, jei ir ne, tai tuoj „užsilenks“.
Suprask: valdžia tuos pinigus geriau teatiduoda nacionalinei žiniasklaidai, kurios kvėpavimą taip pat nuolat ištinka sunkūs astmos priepuoliai. Tik ar įmanoma palengvinti didelio astmatiko kančias, jei keliasdešimt mažesnių astmatikų mirs?
Kvailas klausimas. Toks pat kvailas, kaip ir klausimas, kam reikalinga vietos žiniasklaida.
Žemaičiai turi universalią patarlę: vėsuokiu yr, vėsuokiu rek. Klausti, kam reikalinga vietos žiniasklaida, tolygu aiškinti, kam miške skruzdėlės ir vabalai, pelės ar ežiai, nes užtektų lapių, vilkų ir briedžių.
Miškui reikia ir vabalėlio, ir meškos. Demokratinei valstybei reikia ir stiprios nacionalinės žiniasklaidos, ir stiprios, oriai dirbančios rajonų spaudos, portalų, vietinių televizijų. Kitaip valdžios kontrolė tampa efemeriška, išsigimsta. Kritišką žodį ir vaizdą pakeičia malinauskų,vigelių, gražulių ir uspaskichų kreidiniai popiergaliai, už mokesčių mokėtojų pinigus šlovinantys vietos kunigaikštį, iždo švaistymą, o patyčias iš piliečio paverčiantys norma.
Jei jau kyla klausimas, kam ta vietos spauda, labai negerai mūsų karalystėje. Kažkas apskaičiavo, kad per ketverius krizės metus bankrutavo 50 vietos žiniasklaidos priemonių. Pridėję pastarųjų poros metų netektis, ką gausime? Kiekvienai savivaldybei  – po mirusį laikraštį. O ir likusieji daug kur graudžiai primena emigrantų spaudą po Nepriklausomybės atkūrimo. Merdi. Nepriklausoma nuo vietos kunigaikščių – gal tik 10 proc. provincijos žiniasklaidos. Kol kas nepriklausoma.
A. Kubiliaus naktinis mokesčių perversmas buvo skirtas žiniasklaidai uždusinti. A. Butkevičiaus kabinetas pratęsė šią politiką. Slapta visų valdžių viltis: nebus kritiškos žiniasklaidos, niekas netrukdys jų gešeftui.
Klystkelis. Dūstanti vietos ir nacionalinė žiniasklaida = astmos kamuojama politika. Nelikus miške vilkų, stirnos išsigimsta. Vėsuokiu yr, vėsuokiu rek! Tik kas tū sopront?

Rimvydas VALATKA

atgal

Aktualijos

Visuomenės informavimo etikos asociacija kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinėje teisės sistemoje
2020-05-29

 Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą, nurodantį, kad ,,viešosios informacijos rengėjų ar skleidėjų organizacijų ir Visuomenės informavimo etikos asociacijos narių atstovų susirinkime priimtas Visuomenės informavimo etikos kodeksas, kuris pagal nustatomų elgesio taisyklių pobūdį atitinka norminio teisės akto požymius, yra priimtas vykdant viešojo administravimo funkcijas“. LVAT nusprendė, jog Kodeksas yra Teisės aktų registro objektas, todėl, nors Kodeksas buvo viešai paskelbtas, išplėstinės teisėjų kolegijos vertinimu, Asociacijos nurodytas Kodekso paskelbimas negali būti pripažintas oficialiu šio norminio teisės akto paskelbimu, nes toks Kodekso paskelbimas neatitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo normų, reguliuojančių teisės aktų paskelbimo ir įsigaliojimo tvarką (LVAT 2020-05-13 sprendimas administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020).

Visuomenės informavimo etikos asociacija dėl Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo gegužės 13 d. sprendime pateiktų išaiškinimų ir šių išaiškinimų teisiniu pagrindu esančių įstatymų normų nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Asociacijai kilo abejonių, ar galiojantis teisinis reguliavimas nesukuria prielaidų ignoruoti esminius viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos principus.

Visuomenės informavimo etikos kodeksas yra viešosios informacijos rengėjų profesinę etiką reglamentuojantis dokumentas, kurio priėmimo tvarka yra apibrėžta Visuomenės informavimo įstatyme. Kodeksą tvirtina, keičia ir pildo viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų organizacijos, nedalyvaujant nė vienai valstybės institucijai. Laikantis Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų Kodekso projektas buvo svarstomas beveik metus ir 2016 metų vasario 29 dieną Kodeksą patvirtino tuo metu veikusios viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų organizacijos.

Asociacijos narių nuomone, Kodeksas yra profesinės bendruomenės etiško elgesio normų rinkinys, kurio statusas negali būti sutapatinamas su valstybės (vykdomosios valdžios) institucijų priimamais norminiais aktais. Kreipdamasi į Konstitucinį Teismą, Asociacija sieks teisinio aiškumo dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinės teisės sistemoje.

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ETIKOS ASOCIACIJA

© 2006, . Visos teisės saugomos.