Apie asociaciją | Valdymas | Informacija leidėjams | Aktualios nuorodos | Naujienos | Nariai | Veikla | Klausimai
Bendra informacija
Kontaktai
Struktūra
Dokumentai
 
 

Naujienos

atgal„Vakarų Lietuva“ kartu su skaitytojais atlaikė iššūkius

2016-03-03

    Analogų Lietuvos žiniasklaidoje neturintis septynių Vakarų Lietuvos rajoninių laikraščių kooperuotomis pajėgomis leidžiamas savaitraštis „Vakarų Lietuva“ solidžiai atšventė savo 20 metų jubiliejų. 
    Vakarų Lietuva“, kurios tiražas siekia apie 30 tūkst. egz., yra pats didžiausias periodinės spaudos leidinys regione, keliaujantis pas skaitytojus nuo Pagėgių iki Mažeikių – iš viso aplankantis net 9 savivaldybes! Jubiliejinius dešimtuosius veiklos metus atšventė ir Kretingoje įkurta „Vakarų spaustuvė“ – antrasis Vakarų Lietuvos laikraščių leidėjų, susivienijusių bendrai veiklai, sėkmingas projektas.
Į „Vakarų Lietuvos“ ir „Vakarų spaustuvės“ gimtadienio šventę Kretingoje susirinko gausus būrys Seimo narių, rajonų merų, savivaldybių administracijų vadovų, Vilniaus universiteto, žurnalistų kūrybinių organizacijų, leidėjų asociacijų atstovų, reklamos partnerių. Iš pradžių svečiai apsilankė „Vakarų spaustuvėje“, kurioje susipažino su spaustuvininkų darbu, gamybos apimtimis ir perspektyvomis.
Tiek čia spausdinami rajoniniai laikraščiai, tiek jų bendras priedas – savaitraštis „Vakarų Lietuva“ geografiškai „uždengia“ visą regioną ir, galima sakyti, atsiduria ant kiekvieno gyventojo stalo. Jei nepaskaitysi „Vakarų Lietuvos“ namuose, tai būtinai perversi darbe ar bibliotekoje. Mat rajoninius laikraščius, priešingai nei nacionalinius, užsisako dauguma rajonų gyventojų, taip pat įmonės, organizacijos ir pačios mažiausios kaimų skaityklėlės kiekvienoje seniūnijoje.

Sveikinimų lavina
Iš spaustuvės „Vakarų Lietuvos“ gimtadienio svečiai pasuko į Kretingos dvaro muziejų, kurio baltojoje salėje buvo surengta spaudos konferencija – diskusija „Vietinės spaudos iššūkiai“ . Prieš konferenciją pasipylė sveikinimai: perskaitytas šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas „Vakarų Lietuvos“ leidėjams ir kūrėjams, Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės sveikinimą perdavė Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus – jo patarėjas Antanas Vinkus. Sveikino Seimo nariai, merai, savivaldybių atstovai, kolegos žurnalistai, reklamos partneriai...
Pagrindinė visų sveikinimų mintis: Vakarų Lietuvos laikraščiai, susivieniję į kooperatyvą, yra stiprūs, pažangūs leidiniai, propaguojantys tikrąsias vertybes, aukštai iškėlę žiniasklaidos kokybės kartelę ir palaikantys laisvą žodį bei demokratinius procesus visame regione ir Lietuvoje. „Kiekvienas Vakarų Lietuvos skaitytojas, paėmęs laikraštį į rankas, jaučia, kad tai – laisva spauda. O laisvai spaudai reikalingi ir laisvi žmonės. O kaip tik tokie laisvi žmonės ir gyvena čia, Vakaruose“, – taikliai pastebėjo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika.
  Bendras projektas – vien pačių jėgomis
Vilija Butkuvienė, Vakarų Lietuvos vietos laikraščių leidėjų (VLVLL) asociacijos valdybos pirmininkė, „Bangos“ leidėja ir redaktorė, konferencijoje prisiminė „Vakarų Lietuvos“ savaitraščio atsiradimo aplinkybes prieš 20 metų.
„Didžiuojamės, kad su septynių redakcijų žmonėmis sukūrėme šį savaitraštį, o vėliau ir spaustuvę vien savo jėgomis, iš savų lėšų, negavę jokių valstybės lengvatų ar Europos Sąjungos paramos lėšų. Per ekonominę krizę neatleidome nė vieno darbuotojo, neišvarėme žurnalistų į gatvę. Priešingai – Kretingoje įkurdami spaustuvę, įkūrėme ir naujų darbo vietų. Didysis mūsų uždavinys įvykdytas, belieka eiti modernizavimo keliu. Esame kupini vilties, kad regioninė valstybės politika ne vien žodžiais, bet ir darbais pagaliau kada nors atsigręš ir į regioninę spaudą. Juk iki šiol valstybės programų, Europos Sąjungos projektų viešinimas yra nukreiptas tik į nacionalinę žiniasklaidą“, –kalbėjo V. Butkuvienė.
Savaitraštis – regiono lyderis
„Vakarų Lietuvos“ leidėjai teigia, jog sėkmingai vykdyti bendrą projektą padėjo abipusis pasitikėjimas, didelė atsakomybė prieš savo skaitytojus, garbingumas, naujovių, objektyvumo siekis. Tai vertybės, kurių iki šiol nėra išbarsčiusi vietinė spauda. Todėl rajonų laikraščių skaitytojai labai pasitiki spausdintu žodžiu – labiau nei skelbiamu per radiją, televiziją ar interneto portaluose.
„Šiandien „Vakarų Lietuva“ yra regioninis savaitraštis, būtent mes turime regioninius skaitytojus, kurie per 20 metų mums liko ištikimi. Klaipėdos dienraščiai taip ir liko labiau uostamiesčio laikraščiais. „Vakarų Lietuvos“ tiražo – apie 30 tūkst. egz. – neturi nė vienas Klaipėdos ar kitų miestų ir, drįstu teigti, nacionalinių dienraščių. Mūsų tiražas yra realus, neišpūstas, deklaruojamas Kultūros ministerijoje. Tad „Vakarų Lietuva“ yra puiki auditorija idėjoms, žinioms, reklamai“, – akcentavo V. Butkuvienė.
„Vakarų Lietuvos leidėjų asociacija buvo ir mūsų lopšys. Šiandien mūsų asociacija vienija per 30 leidėjų, 300 tūkst. egz. vieno spausdinimo leidinių. Smagu, kad šio krašto leidėjai surado drąsos pokyčiams, įrodė ne tik sau, bet ir kolegoms, kaip svarbu būti vieningiems, burtis į asociacijas sprendžiant visai Lietuvos žiniasklaidai svarbius klausimus“, – sakė Nacionalinės rajonų ir miesto laikraščių asociacijos direktorė Rasa Navickienė.
Ugdo jaunus žurnalistus
„Jūs sugebėjote pamatyti rytdieną, išsaugojote vertybes, buvote principingi, todėl šis unikalus kooperatyvas tapo labai svarbia Lietuvos žiniasklaidos dalimi. Džiugu, kad daugelį vasarų mūsų studentai savo praktiką gali atlikti šiuose stipriuose rajoniniuose laikraščiuose. Čia jie ne tik mokosi žurnalisto profesijos paslapčių, bet ir susipažįsta su realiu gyvenimu, kuris smarkiai skiriasi nuo sostinės aktualijų. Už šį bendradarbiavimą esame jums labai dėkingi“, – konferencijoje kalbėjo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas profesorius Andrius Vaišnys. Pasak profesoriaus, per 20–25 metus šalyje išnyko ne vienas spaudos leidinys, vadinęs save geriausiu. Šie laikraščiai išnyko būtent dėl to, kad pamynė tikrąją žurnalistiką ir jos vertybes. Dėl to jų ir ne gaila.
„Rimtus iššūkius visai žiniasklaidai kelia maža rinka, konkurencija, naujos informacinės technologijos. Išliks tie leidiniai, kurie nebijos keistis, turės gerų žurnalistų, pritrauks skaitytoją savo įdomiu ir drąsiu turiniu“, – sakė prof. A. Vaišnys.
Skaitomumu nenusileidžia portalams
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius nustebino įdomiu palyginimu: „Vakarų Lietuvos“ skaitomumas niekuo nenusileidžia „delfinams“, nes vienu metu tiek pat (ar net mažiau) skaitytojų – 30 tūkst. – aplanko ir šį portalą. „Bet kiek iš jų yra tikrųjų skaitytojų, o kiek – paprasčiausių „čiuožėjų“, kurie tik sekundei kitai užtrunka šiame portale? Šiandien informacijos yra labai daug, tačiau kokia jos kokybė? Nei rinkodara, nei modernios spaustuvės neišgelbėjo ir nebeišgelbės kai kurių nacionalinių dienraščių, nes nebuvo investuojama į kokybę, į gerus žurnalistus, negerbiama nei savęs, nei kitų, o ypač – skaitytojų. Viskas matuojama verte ir geri dalykai nevertinami mažiausia kaina. Būtina investuoti į tikrąsias vertybes, santykius, bendradarbiavimą, tobulėjimą. Džiugu, kad šiuo keliu eina ir Vakarų Lietuvos leidėjų kooperatyvas“, – kalbėjo D. Radzevičius.
Savas ir suprantamas
Konferencijoje buvo įdomu išgirsti kretingiškės Vaidos Jakumienės samprotavimus, kuo skaitytojus patraukia vietinė spauda. „Esu eilinė skaitytoja, kuriai tas pusvalandis su laikraščiu ir kava yra lyg dovana sau pačiai. Džiugu, kad esu viena iš puikaus Kretingos laikraščio „Pajūrio naujienos“ 6 tūkst. skaitytojų. Ką mes randame savo laikraštyje? Tą, ką norime rasti. Kas pradeda skaityti nuo paskutinio puslapio, informacijos, kas gimė ar mirė, kas nuo sporto, kas nuo politikos ar kriminalų. Savo laikraštyje mes randame tai, ko nerandame kituose spaudos leidiniuose ar interneto portaluose. Jei ne „Pajūrio naujienos“, žmonės nežinotų to, ką privalo žinoti. Akivaizdu, kad žmonėms šiandien nebeužtenka vien duonos ir žaidimų. Visiems reikia tiesos!“ – kalbėjo V. Jakumienė.
O apie „Vakarų Lietuvos“ savaitraštį ji išdėstė daugelio skaitytojų nuomonę – tai išskirtinis leidinys, savas ir suprantamas, rajoninių laikraščių dovana savo skaitytojams.
„Šis savaitraštis mums leidžia pasijusti ypatingiems, nes yra arti paprasto žmogaus. Mūsų žurnalistai sąžiningi, neabejingi žmonių problemoms. Smagu, kad kartu su kitais 30 tūkst. skaitytojų galiu priede paskaityti žemaitiškus tekstus „Būkim žemaite“ puslapyje, sužinoti, kad Kretinga, pavyzdžiui, šiemet išleido daugiausia pinigų kalėdiniams miesto papuošimams visoje Vakarų Lietuvoje, kad bulvės pačios pigiausios būtent mūsų turguje. Man „Vakarų Lietuvoje“ labai patinka tie palyginamieji straipsniai, interviu, nuomonės, komentarai, iš kurių visi galime sužinoti, kaip gyvena net 9 savivaldybių žmonės, palyginti save su kitais, kur esame pranašesni, o kur reikia dar pasitempti“,  – nuoširdžiai kalbėjo kretingiškė, perdavusi linkėjimus visiems „Vakarų Lietuvos“ skaitytojams.
Istorija
1995 metų spalio 11 dieną kartu su Klaipėdos apskrityje leidžiamais Skuodo, Kretingos, Klaipėdos ir Šilutės rajonų laikraščiais „Mūsų žodis“, „Pajūrio naujienos“, „Banga“ ir „Pamarys“ skaitytojai gavo vienodą keturių puslapių priedą, pavadintą „Vakarų Lietuva“ (VL).
Pirmasis VL numeris išėjo 19 104 egz. tiražu.
Naująjį priedą maketuoti buvo patikėta šilutiškiams, „Pamario“ laikraščio redakcijai, vėliau šį darbą perėmė Kretingos „Pajūrio naujienos“, Mažeikių „Santarvė“, o dabar – „Telšių ŽINIOS“.
Nuo pat pradžios iki šiol kiekviename VL numeryje skaitytojai randa visų rajonų aktualijas, teminius straipsnius, kultūrinius projektus, uostamiesčio bei rajono įmonių reklamas, skelbimus.
2001 m. VL leidėjai nutarė išplėsti savo veiklą ir visos Žemaitijos kolegoms pasiūlė burtis į Vakarų Lietuvos vietinių laikraščių leidėjų asociaciją. Vėliau jos pavyzdžiu įsteigta Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija.
2002 m . VL buvo pradėtas platinti net tik su keturiais Klaipėdos apskrities rajoniniais laikraščiais, bet dar trimis Vakarų Lietuvos laikraščiais: „Plunge“, „Telšių ŽINIOMIS“ ir Mažeikių „Santarve“.
2006 m. VL leidėjai įsteigė bendrą „Vakarų spaustuvę“ Kretingoje.
Prieš 20 metų pradėtas bendras keturių Klaipėdos apskrities rajonų laikraščių projektas pasiteisino, VL savaitraštis šiuo metu platinamas su septynių Žemaitijos rajonų laikraščiais, išaugo iki aštuonių puslapių, tapo spalvotas, platinamas apie 30 tūkst. egz. tiražu.
Jolanta BENIUŠYTĖ
 

atgal

Aktualijos

Visuomenės informavimo etikos asociacija kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinėje teisės sistemoje
2020-05-29

 Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą, nurodantį, kad ,,viešosios informacijos rengėjų ar skleidėjų organizacijų ir Visuomenės informavimo etikos asociacijos narių atstovų susirinkime priimtas Visuomenės informavimo etikos kodeksas, kuris pagal nustatomų elgesio taisyklių pobūdį atitinka norminio teisės akto požymius, yra priimtas vykdant viešojo administravimo funkcijas“. LVAT nusprendė, jog Kodeksas yra Teisės aktų registro objektas, todėl, nors Kodeksas buvo viešai paskelbtas, išplėstinės teisėjų kolegijos vertinimu, Asociacijos nurodytas Kodekso paskelbimas negali būti pripažintas oficialiu šio norminio teisės akto paskelbimu, nes toks Kodekso paskelbimas neatitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo normų, reguliuojančių teisės aktų paskelbimo ir įsigaliojimo tvarką (LVAT 2020-05-13 sprendimas administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020).

Visuomenės informavimo etikos asociacija dėl Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo gegužės 13 d. sprendime pateiktų išaiškinimų ir šių išaiškinimų teisiniu pagrindu esančių įstatymų normų nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Asociacijai kilo abejonių, ar galiojantis teisinis reguliavimas nesukuria prielaidų ignoruoti esminius viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos principus.

Visuomenės informavimo etikos kodeksas yra viešosios informacijos rengėjų profesinę etiką reglamentuojantis dokumentas, kurio priėmimo tvarka yra apibrėžta Visuomenės informavimo įstatyme. Kodeksą tvirtina, keičia ir pildo viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų organizacijos, nedalyvaujant nė vienai valstybės institucijai. Laikantis Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų Kodekso projektas buvo svarstomas beveik metus ir 2016 metų vasario 29 dieną Kodeksą patvirtino tuo metu veikusios viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų organizacijos.

Asociacijos narių nuomone, Kodeksas yra profesinės bendruomenės etiško elgesio normų rinkinys, kurio statusas negali būti sutapatinamas su valstybės (vykdomosios valdžios) institucijų priimamais norminiais aktais. Kreipdamasi į Konstitucinį Teismą, Asociacija sieks teisinio aiškumo dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinės teisės sistemoje.

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ETIKOS ASOCIACIJA

© 2006, . Visos teisės saugomos.