Apie asociaciją | Valdymas | Informacija leidėjams | Aktualios nuorodos | Naujienos | Nariai | Veikla | Klausimai
Bendra informacija
Kontaktai
Struktūra
Dokumentai
 
 

Naujienos

atgalAsociacijos valdybos pareiškimas dėl autorinį atlyginimą gaunančių darbuotojų socialinio ir sveikatos mokesčių didinimo

2009-10-21

Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdyba reiškia didžiulį susirūpinimą dėl Lietuvos Respublikos Socialinio draudimo įstatymo siūlomo dar vieno pakeitimo. Šiomis dienomis, formuojant 2010 m. valstybės biudžetą, numatyta, kad socialinio ir sveikatos draudimo mokesčiai kūrybiniams darbuotojams padidės nuo 17 (dabar 7 proc. moka autorius, 10 proc. – užsakovas) iki 42 proc. 

Jos Ekscelencijai LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei
LR ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui
LR Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkui Valentinui Stundžiui
LR Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkui Rimantui Jonui Dagiui
LR Seimo ekonomikos komiteto pirmininkui Dainiui Budriui
LR Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkui Kęstučiui Glaveckui
LR finansų ministrei Ingridai Šimonytei
LR kultūros ministrui Remigijui Vilkaičiui
LR ūkio ministrui Dainiui Kreiviui
LR socialinės apsaugos ir darbo ministrui Donatui Jankauskui


PAREIŠKIMAS
2009-10-21
Vilnius


Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdyba reiškia didžiulį susirūpinimą dėl Lietuvos Respublikos Socialinio draudimo įstatymo pakeitimo, kuris įsigaliojo nuo 2009 m. sausio 1 dienos. Jame buvo numatytas pereinamasis laikotarpis privalomajam socialiniam draudimui asmenims, kurie gauna pajamas iš sporto bei atlikėjo veiklos pagal autorines sutartis. Šiomis dienomis, formuojant 2010 m. valstybės biudžetą, numatyta, kad socialinio ir sveikatos draudimo mokesčiai kūrybiniams darbuotojams padidės nuo 17 (dabar 7 proc. moka autorius, 10 proc. – užsakovas) iki 42 proc.
Norėtume priminti, kad 2009 m. bendra mokesčių našta spaudai padidėjo kelis kartus daugiau nei kitoms verslo sritims. PVM padidintas nuo 5 iki 19 (kitoms verslo sritims tik 1 proc. ), o nuo rugsėjo mėn. kaip ir kitiems padidėjo dar 2 proc. – iki 21 proc. Šiemet laikraščių bendrovės nuo autorinio atlyginimo moka dar 10 proc. darbdavio įmokas. Toks drastiškas mokesčių naštos padidinimas tiesiogiai atsiliepia spaudos leidinių tiražams ir darbuotojų socialiniai padėčiai. Apie tai išsamiai kalbėta regioninės žiniasklaidos susitikime su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite rugsėjo 2 d. Kaune, Nacionalinės rajonų ir miestų leidėjų asociacijos valdybos susitikime su Lietuvos Respublikos ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi. Pastarajame susitikime premjeras pranešė, jog 2010 m. jokie mokesčiai nebus didinami. Deja, turime konstatuoti, kad šis pažadas gali būti neįvykdytas ir tai iš tiesų gresia nauja bankrotų banga, ypač ir dabar sunkiai besiverčiantiems vietiniams laikraščiams.
Šių metų spalio 14 d. Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacijos prezidentas Rimantas Šukys, Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos prezidentė Laura Blaževičiūtė ir Internetinės žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė kreipėsi ir susitiko su ūkio ministru D. Kreiviu, kuris kalbėjo apie galimą paramą spaudos leidiniams. 
Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdyba prašytų laikytis duotų pažadų, priimtų nutarimų ir nekeisti nuo 2009 m. sausio 1 d. įsigaliojusių Lietuvos Respublikos Socialinio draudimo įstatymo pakeitimų, kurie numatė pereinamąjį laikotarpį autorinių sutarčių apmokestinimui socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokomis. Manome, jog toks sprendimas atitiktų demokratinės ir teisinės valstybės prasmę.

atgal

Aktualijos

Visuomenės informavimo etikos asociacija kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinėje teisės sistemoje
2020-05-29

 Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą, nurodantį, kad ,,viešosios informacijos rengėjų ar skleidėjų organizacijų ir Visuomenės informavimo etikos asociacijos narių atstovų susirinkime priimtas Visuomenės informavimo etikos kodeksas, kuris pagal nustatomų elgesio taisyklių pobūdį atitinka norminio teisės akto požymius, yra priimtas vykdant viešojo administravimo funkcijas“. LVAT nusprendė, jog Kodeksas yra Teisės aktų registro objektas, todėl, nors Kodeksas buvo viešai paskelbtas, išplėstinės teisėjų kolegijos vertinimu, Asociacijos nurodytas Kodekso paskelbimas negali būti pripažintas oficialiu šio norminio teisės akto paskelbimu, nes toks Kodekso paskelbimas neatitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo normų, reguliuojančių teisės aktų paskelbimo ir įsigaliojimo tvarką (LVAT 2020-05-13 sprendimas administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020).

Visuomenės informavimo etikos asociacija dėl Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo gegužės 13 d. sprendime pateiktų išaiškinimų ir šių išaiškinimų teisiniu pagrindu esančių įstatymų normų nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Asociacijai kilo abejonių, ar galiojantis teisinis reguliavimas nesukuria prielaidų ignoruoti esminius viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos principus.

Visuomenės informavimo etikos kodeksas yra viešosios informacijos rengėjų profesinę etiką reglamentuojantis dokumentas, kurio priėmimo tvarka yra apibrėžta Visuomenės informavimo įstatyme. Kodeksą tvirtina, keičia ir pildo viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų organizacijos, nedalyvaujant nė vienai valstybės institucijai. Laikantis Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų Kodekso projektas buvo svarstomas beveik metus ir 2016 metų vasario 29 dieną Kodeksą patvirtino tuo metu veikusios viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų organizacijos.

Asociacijos narių nuomone, Kodeksas yra profesinės bendruomenės etiško elgesio normų rinkinys, kurio statusas negali būti sutapatinamas su valstybės (vykdomosios valdžios) institucijų priimamais norminiais aktais. Kreipdamasi į Konstitucinį Teismą, Asociacija sieks teisinio aiškumo dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinės teisės sistemoje.

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ETIKOS ASOCIACIJA

© 2006, . Visos teisės saugomos.