Apie asociaciją | Valdymas | Informacija leidėjams | Aktualios nuorodos | Naujienos | Nariai | Veikla | Klausimai
Bendra informacija
Kontaktai
Struktūra
Dokumentai
 
 

Naujienos

atgalŠluotą sunku perlaužti

2011-06-13

     Iš vaikystės išlikusi pamoka, kad šakeles po vieną perlaužti lengva, bet iš jų sudėtą šluotą perlaužti sunku. Kol respublikiniai leidiniai barasi tarpusavyje, neranda kompromiso su žiniasklaidos savireguliacijos organizacijoms, į tikrą  šluotą –  Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociaciją (NRMLLA) – susibūrę rajonų ir miesto laikraščių leidėjai  kryžiaus kelius mindami po visas valstybines instancijas jau įrodė, kad nei pakelta prenumeratos pristatymo kaina, nei nuo 5 iki 21 proc. padidintas  PVM mokestis, nei keturgubai apmokestinti honorarai planuotos naudos niekam neatnešė, tik ne vieną  rajoninį leidinį sužlugdė.

     Per penkerius asociacijos gyvavimo metus organizacija tapo žinoma ne tik valdžios institucijoms, bet jau turi savo vietą Leidėjų etikos komisijoje, yra viena iš Spaudos, radijo ir televizijos fondo dalininkių, o asociacijai priklausantys leidiniai turi užuovėją spaudos verslui sunkmečio laikotarpiu.
     Birželio 3 d., Birštone vykusiame Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos (NRMLLA) visuotiniame  ataskaitiniame susirinkime buvo išklausytos ir patvirtintos ataskaitos, renkama nauja asociacijos valdžia, priimta nauja asociacijos įstatų redakcija, diskutuota apie narių profesinius ir vadybos mokymus, svarstyti einamieji klausimai.
     Pasibaigus asociacijos pirmininkės, Prienų ir Birštono laikraščio „Gyvenimas“ redaktorės R. Šimukauskaitės kadencijai, išrinkta nauja pirmininkė – Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė Vilija Butkuvienė, kuri iki tol buvo pirmininkės pavaduotoja. Miestų ir rajonų vietinių laikraščių leidėjai pasidžiaugė didėjančia NRMLLA įtaka sprendžiant opias ekonominės krizės ir padidintų mokesčių spaudai problemas. Naujoji asociacijos valdyba daugiausiai dėmesio žadėjo skirti siekiui sumažinti PVM mokestį laikraščiams bei stabdyti Lietuvos pašto laikraščių pristatymo paslaugos įkainių didinimą.
Asociacijos narius pasveikino ir apie Birštono naujienas papasakojo Birštono merė Nijolė Dirginčienė.
34 leidinius jungianti leidėjų asociacija, tarp kurių esame ir mes, „Elektrėnų kronika“, yra ta organizacija, kurioje susirinkę pasidaliname ne tik savo problemomis, bet ir patirtimi, vieni iš kitų pasimokome, vieni kitiems patariame, pasikeičiame leidiniais  ar tiesiog turime galimybę išsikalbėti su kolegomis. To, kaip ir lėšų laikraščių leidimui, šiuo metu labai trūksta, tik norinčių žiniasklaidą užčiaupti niekada netrūko.
    Tuo susirūpinusi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija birželio 7-8 d. Vilniuje organizavo konferenciją žurnalistų saugumo klausimais. Sveikinimo laiške konferencijai šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad „prievarta prieš žurnalistus, laisvą žodį ir nuomonių įvairovę gali būti ne tik fizinė, dažnai laisvę laiku pateikti nešališką informaciją riboja politinės ideologijos, verslo interesai ir korupcija“. Pasak Prezidentės, žurnalistai, pranešdami žinias  apie neteisėtus procesus savo šalyse, gina žmonių teisę žinoti ir padeda kurti pilietiškesnę, sąmoningesnę ir teisingesnę visuomenę.
Tokią visuomenę jau vienuoliktus metus padeda kurti ir mūsų leidinys, nuolat susiduriantis su įvairiausiais trukdžiais ir kartas nuo karto pasvarstantis, ar mūsų savivaldybės žmonėms – politikams, verslininkams, tarnautojams – reikia sąmoningesnės ir teisingesnės visuomenės, ar iš vis reikia rajoninio laikraščio? Nors visose valstybinėse institucijose rajoniniai laikraščiai  pamaloninami komplimentais, jog esame objektyviausi, etiškiausi ir skaitomiausi, nes esame arčiausiai žmonių, žiniasklaidos verslui jos taiko tas pačias sąlygas, kaip ir bet kuriam kitam stambiam verslui. Visose  Europos šalyse žiniasklaidos verslas yra išskiriamas iš kitų verslų, ir jam taikomos mokesčių lengvatos. Bet taip yra svetur, o mes turime surasti išmonės ir būti kokybiški, informatyvūs ir dar surasti vidinės jėgos neparsiduoti, neprisitaikyti, nepataikauti, bet dorai atlikti savo misiją. Šiuo metu tokiais išlikti ir būti vieningiems, kad nebūtume išlaužyti po raželį, padeda leidėjų asociacija.
Julija KIRKILIENĖ,   “ELEKTRĖNŲ KRONIKA”

 

atgal

Aktualijos

Visuomenės informavimo etikos asociacija kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinėje teisės sistemoje
2020-05-29

 Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą, nurodantį, kad ,,viešosios informacijos rengėjų ar skleidėjų organizacijų ir Visuomenės informavimo etikos asociacijos narių atstovų susirinkime priimtas Visuomenės informavimo etikos kodeksas, kuris pagal nustatomų elgesio taisyklių pobūdį atitinka norminio teisės akto požymius, yra priimtas vykdant viešojo administravimo funkcijas“. LVAT nusprendė, jog Kodeksas yra Teisės aktų registro objektas, todėl, nors Kodeksas buvo viešai paskelbtas, išplėstinės teisėjų kolegijos vertinimu, Asociacijos nurodytas Kodekso paskelbimas negali būti pripažintas oficialiu šio norminio teisės akto paskelbimu, nes toks Kodekso paskelbimas neatitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo normų, reguliuojančių teisės aktų paskelbimo ir įsigaliojimo tvarką (LVAT 2020-05-13 sprendimas administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020).

Visuomenės informavimo etikos asociacija dėl Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo gegužės 13 d. sprendime pateiktų išaiškinimų ir šių išaiškinimų teisiniu pagrindu esančių įstatymų normų nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Asociacijai kilo abejonių, ar galiojantis teisinis reguliavimas nesukuria prielaidų ignoruoti esminius viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos principus.

Visuomenės informavimo etikos kodeksas yra viešosios informacijos rengėjų profesinę etiką reglamentuojantis dokumentas, kurio priėmimo tvarka yra apibrėžta Visuomenės informavimo įstatyme. Kodeksą tvirtina, keičia ir pildo viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų organizacijos, nedalyvaujant nė vienai valstybės institucijai. Laikantis Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų Kodekso projektas buvo svarstomas beveik metus ir 2016 metų vasario 29 dieną Kodeksą patvirtino tuo metu veikusios viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų organizacijos.

Asociacijos narių nuomone, Kodeksas yra profesinės bendruomenės etiško elgesio normų rinkinys, kurio statusas negali būti sutapatinamas su valstybės (vykdomosios valdžios) institucijų priimamais norminiais aktais. Kreipdamasi į Konstitucinį Teismą, Asociacija sieks teisinio aiškumo dėl Visuomenės informavimo etikos kodekso teisinės prigimties ir vietos nacionalinės teisės sistemoje.

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ETIKOS ASOCIACIJA

© 2006, . Visos teisės saugomos.